به نام خالق زیبایی ها

 
 
تجاربی از استاد رحمن گودرزی
|

اینجانب رحمن گودرزی از بنیان گذاران کاراته شهرستان بروجرد می باشم که افتخار این را داشته ام به عنوان اولین مربی پس از استاد شهید هوشنگ معظمی گودرزی از سال 1360 تا کنون باشم که از همان سال به علت در دسترس نبودن مربی و اطلاعات روز کاراته با استان مرکزی که در آن روز یکی از قطب های کاراته کشور محسوب می شد ارتباط نزدیکی برقرار نمایم و مدت 3 سال تمام یک روز در بروجرد به تدریس کاراته و یک روز در اراک زیر نظر استاد طیبی و مختاری تحت آموزش قرار گرفتم و اطلاعات کاراته را در اختیار کاراته کاهای بروجرد قرار می دادم.

 

لطفا جهت مشاهده مطلب << کلیک کنید >>

منبع : www.1001KING.IR  

 

 :: موضوعات مرتبط: ورزشی، آموزشی و ترفند، کتاب وداستان و رمان و PDF
:: برچسب‌ها: استاد رحمن گودرزی, رحمن گودرزی, استاد کاراته, بنیانگذاران کاراته, کاراته بروجرد
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
فواید ورزش در ماه رمضان
| | ادامه مطلب...

"ورزش" نه تنها با "روزه" منافاتي ندارد بلكه اگربه‌صورت صحيح و اصولي انجام شود، باعث آرامش و كاهش استرس ورزشكاران مي‌شود واستقامت فكري و صبر آنان را تقويت مي‌كند.
ماه مبارك رمضان، ماه خير و بركت ، ماه انسان ساز و ماه نزول بركات است كه هرچه انسان كامل تر باشد از فوايد اين ماه بيشتر بهره مي‌برد. 
"ورزش" كه همواره براي سلامتي جسم و روح به آن سفارش شده است ، در اين ماه جلوه پررنگتري يافته و مي‌تواند نقش خود دراين مهم را بهتروبيشتر ايفا كند. 


:: موضوعات مرتبط: ورزشی، مذهبی
:: برچسب‌ها: ورزشی, مذهبی, ورزش و سلامت, فواید ورزش
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
دوپینگ چیست؟؟ چه داروهایی در ورزش دوپینگ محسوب می شوند؟؟؟
| | ادامه مطلب...

تعریف دوپینگ در ورزش و شناخت انواع دارو های نیروزا

تعریف دوپینگ :

طبق تعریف کمیسیون پزشکی کمیته بین المللی المپیک دوپینگ عبارتست از تجویز یا مصرف یک ماده خارجی-یا ماده درون زای بدن،با مقادیر غیر عادی و یا راه استعمال غیر طبیعی توسط شخص سالم با هدف افزایش کارآیی ورزشی.

به سفارش دوست عزیزم  آقا مهدی(سعی کردم تقریبا مطالب کاملی در مورد دوپینگ بزارم):: موضوعات مرتبط: ورزشی، پزشکی وسلامت
:: برچسب‌ها: پزشکی, دوپینگ, ورزش, داروها
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
آشنایی با تاریخچه المپیک
| | ادامه مطلب...

فرهنگ و تاریخ > تاریخ جهان - همشهری آنلاین:
اولین دوره بازی‌های المپیک، 776 سال قبل از میلاد بوسیله افیتوس و با آرزوی برقراری صلح در محلی به نام المپیا برگزار شد.

در بازی‌های المپیک باستان ورزشکاران در رشته‌های کشتی، مشت‌زنی، اسب‌سواری، ارابه‌رانی و دویدن با اسلحه مسابقه می‌دادند. قهرمانان تاجی از برگ های درخت زیتون برسر می‌گذاشتند و اجازه داشتند مجسمه خود را در المپیا نصب کنند.

از جشن‌های معروف یونانیان جشن المپیک بوده است که اغلب بخاطر پیروزی در جنگ یا بزرگداشت روزهای تولد و مرگ پادشاهان و بزرگان هر 4 سال یکبار برگزار می‌شد.:: موضوعات مرتبط: ورزشی، تاریخی، بزرگان و پادشاهان تاریخ
:: برچسب‌ها: ورزشی, نماد دوستی, تاریخچه المپیک, تاریخی, پادشاهان
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
سن‌سی گیچن فوناکوشی
| | ادامه مطلب...

گیچن فونا کوشی در سال ۱۸۶۸ در شوری اوکیناوا Shuri Okinawa به‌دنیا آمد. او به‌وسیله دو نفر از مشهورترین اساتید آن‌زمان آموزش دید. هر یک از آنها سبک متفاوتی از هنرهای رزمی اوکیناوائی را به او آموزش دادند. وی از استاد یاسوتسونه ازتو Yasutsune Azato سبک شوری‌ـ‌ته te-shuri را آموخت و از استاد یاسوتسونه ایتوسو Yasutesune Itosu سبک ناهاـ‌ته Naha-te فرا گرفت و از ترکیب این دو سبک بود که روزی تبدیل به شوتوکان کاراته شد.
 ● سن‌سی‌فوناکوشی کسی است که کاراته مدرن را به ژاپن معرفی کرد.
 در سال ۱۹۱۷ از او خواسته شد که هنرهای رزمی‌اش را در یک نمایشگاه آموزش فیزیکی که توسط وزارت آموزش برگزار می‌گردید را به اجراء بگذارد.
 در سال ۱۹۲۲ مجدداً از وی برای نمایشگاه دیگری درخواست مشابهی شد.
 برای سومین بار چنین درخواستی صورت گرفت، اما این‌بار اجراء در حضور امپراطور و خانواده سلطنتی به معرض نمایش گذاشته شد.
:: موضوعات مرتبط: ورزشی
:: برچسب‌ها: ورزش, کاراته
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
شش اصل اساسی در تمرینات کاراته
|

آنچه در مورد یادگیری هنر رزمی کاراته اهمیت دارد فقط تمرین کردن مهارت‌های آن نیست بلکه درک اندیشه پنهان در هر یک از این مهارت‌هاست. از نظر استاد گی‌چین فوناکوشی شش اصل مهم در تمرین کاراته وجود دارد که اگر شخص این شش اصل را در نظر بگیرد و به آنها عمل کند در هنر رزمی کاراته به سرعت پیشرفت می‌کند.
 
اصل اول – جدیّت در تمرین :
 
برای جدی تمرین کردن باید همیشه حریف را در ذهن تجسم کرد. شخص باید در هر حالت، نشسته، ایستاده و در حالت اجرای حرکات مختلف حریف را در مقابل خودش تصور کند و این را در نظر بگیرد که در صورت اشتباه کردن بازنده خواهد بود. اما اگر شخصی فقط به تمرین کردن بپردازد، آن چیزی را که جوهری وجودی کاراته است فرا نخواهد گرفت.
 
اصل دوم – تمرین کردن با جسم و روح خویش :
 
تمرین کردن بدون در نظر گرفتن نظریات و تئوری‌های مختلف در کاراته.
 
اصل سوم – درک مهارت‌ها :
 
هنر رزمی کاراته مهارت‌های زیادی دارد اما اگر این مهارت‌ها درک نشوند خیلی زود فراموش خواهند شد. درک مهارت‌ها به معنای درک ذهنی و جسمی آنهاست. یعنی مهارت کاملا با بدن شخص هماهنگ بشود و این هماهنگی به تمرین و صرف زمان زیادی نیاز دارد.
 
اصل چهارم – دوری از تعصب :
 
کاراته‌کا باید از تعصب و یکسو نگری پرهیز کند. هر شخصی که در هنر رزمی کاراته تعصب داشته باشد خارج از محل تمرین و در محل تمرین از احترام برخوردار نخواهد بود، چون در کاراته فروتن بودن اهمیت بسیاری دارد و اگر کسی تعصب داشته باشد هرگز نخواهد توانست فروتنی را در خود پرورش دهد و این باعث کاهش احترام او در نزد افراد خواهد شد. بنابراین تعصب را باید به کناری گذاشت.
 
اصل پنجم – واقع‌بینی در کاراته :
 
واقع‌بین بودن در کاراته یعنی توانایی‌هایتان را آنطور که هست در نظر بگیرد و سعی کنید آنها را بالا ببرید. اگر شما نقاط قوتی در تمرین دیگران مشاهده می‌کنید سعی کنید آنها را در زمان تمرین خودتان بکار گیرید و اگر نقطه‌ی ضعفی دارید آنرا برطرف کنید.
 
اصل ششم – احترام به اصول اخلاقی در زندگی روزمره :
 
هر کاراته‌کا با رعایت اصول اخلاقی جامعه خود به خوبی می‌تواند ویژه‌گی‌های اخلاقی هنر رزمی کاراته را فرا گیرد و در میان مردم جلوه هنر رزمی کاراته را بهتر و بیشتر کند.


:: موضوعات مرتبط: ورزشی
:: برچسب‌ها: ورزش, کاراته
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
بیست فرمان کاراته(استاد گیچین فوناکوشی)
|

 ۱ . هرگز فراموش نکنید : کاراته با REI شروع می شود و به پایان می رسد   (REI به معنی حسن نیت) 
 2.  اولین حمله در کاراته وجود ندارد
 3.  کاراته پشتیبانی از نیکوکاری و پرهیزگاری حمایت می کند. 
 4.  اول خودت را بشناس  سپس دیگران.
 5.  هنر با فکر بودن با اهمیت تر از با تکنیک بودن است.
 6.  ذهن باید آزاد شود
 7.  مشکلات با اهمال و سهل انگاری به وجود می اید.
 8.  فکر نکنید که کاراته فقط  به دوجو تعلق دارد ومخصوص دوجو است.
 9.  آموزش کاراته نیاز به تمام طول عمر دارد
 10.  همه چیز را به کاراته تبدیل کنیدبسار بدیع و عالی می شود. 

 ۱۱.  کاراته مانند آب داغ است ، سرد می شود اگر مرتب بر حرارت دادن آن ادامه ندهید
 12.  هیچ گاه به پیروزی فکرنکنید وقتی که تفکر شکست نخوردن لازم است. 
 13.  با توجه به دشمن(حریف) جابه جا شوید و خودتان را تغییر دهید.
 14.  نتیجه مبارزه بستگی کامل به مانور دادن- تدبیر کردن و مهارت دارد.
 15.  از دست ها و پاها تصور شمشیر داشته باشید.

 16.  در هنگامی که پناهگاه خانه را ترک کنید ، یک میلیون دشمنان وجود دارد
 17.  حالت ها ( موقعیت ها ) برای افراد مبتدی می باشد بعد آنها طبیعی می شود.
 18.  کاتا را به صورت واقعی انجام دهید جنگ واقعی چیز دیگری است.

 19.  فراموش نکنید که قدرت را کنترل کنی همچنین نرمی حرکت بدن و سرعت تکنیک را.
 20.  همیشه در انجام کارهایی که یاد گرفته ای خوب باش.

منبع: www.1001matlab.blogfa.com:: موضوعات مرتبط: ورزشی، آموزشی و ترفند
:: برچسب‌ها: کاراته
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
دوپینگ در ورزش چیست و یعنی چه؟
|

دو پینگ (Doping) در ورزش، به استفاده از مواد و داروهایی گفته می شود که این داروها نیرو و کارایی انسان را تا حد بالایی افزایش می دهد، و مصرف آنها توسط سازمانهای مجری و ناظر رقابتهای ورزشی ممنوع شده است. البته این تعریف مشخص میکند که مصرف تمام مواد نیرو دهنده نمی تواند جزو مصارف دوپینگی به حساب رود، عموما" داروها ومواد دوپینگی، مواردی هستند که سازمانهای اجرا کننده رقابتهای ورزشی مصرف آنها را ممنوع کرده است. پس بدین صورت مصرف مواد و دارهای نیروزای غیرمجاز را می توان دوپینگ نامید. انواع دوپینگ رایج ترین مصرف مواد و داروهای دوپینگی از طریق خوردن، نوشیدن یا تزریق این نوع داروها است. که به این نوع مصرف، نوع خوراکی، مصرفی یا تزرقی گفته می شود. اما نوع دیگر آن، دوپینگ خونی است. در این نوع دوپینگ، خون شخصی به شخصی دیگر (با گروه خونی یکسان) و یا خون همان شخص به خودش (بعد از یک دوره ذخیره) از طریق رگ تزریق می گردد. این کار باعث می شود تا توانایی انتقال اکسیژن در خون شخص تزریقی بالا رود تا بنابراین استقامت آن شخص نیز افزایش یابد. دوپینگ خونی معمولا" برای ورزشهای استقامتی مثل دو میدانی/ماراتون، دوچرخه سواری و اسکی کارایی دارد. تاریخچه دوپینگ کلمه دوپینگ (Doping) اصلا" واژه ای از که از آفریقای جنوبی آمده است. در آفریقای جنوبی مشروبی الکلی با قدمت زیاد وجود دارد که بنام دوپینگ شناخته می شود. بومی های منطقه آفریفای جنوبی معمولا" از این مشروب استفاده می کنند تا بتوانند با استقامت و نیروی زیاد در مراسمهای محلی خود برقصند. امروزه واژه دوپینگ به استفاده یکی از روشهای آن توسط ورزشکاران تلقی می گردد. اولین استفاده مدرن دوپینگ را می توان به سال 1865 نسبت داد. جایی که شناگران هلندی برای شرکت در رقابتهای جهانی دوپینگ کردند. در رقابتهای المپیک 1904 نیز توماس هیکز (Thomas Hicks) دوپینگ کرد و توانست برنده مدال طلای دوی ماراتون شود. به یکی از مشهورترین مصارف دوپینگ می توان به بن جانسون (Ben Johnson) کانادایی در المپیک 1988 اشاره کرد. او که موفق شده بود در دوی 100 متر رکورد باورنکردنیی از خود بجای بگذارد و مدال المپیک را از آن خود کند، بعد از رقابتهای المپیک در آزمایش دوپینگ رد شد و معلوم شد که او دوپینگ کرده بود. مرگ و دوپینگ بالا بردن نیرو و استفامت بدن به حد غیر هادی می تواند حتی شرایط حیاتی بدن را تا حد مرگ تهدید کند. در سال 1886 یک دوچرخه سوار به علت مصرف داروی دوپینگی جان خود را از دست داد. نمونه های دیگری نیز از موارد مرگی نیز حتی تا سالهای گذشته در کشورهای مختلف دیده شده است. ورزشکاری که دوپینگ می کند در حقیقت خود را در ریسک حیاتی قرار می دهد.

:: موضوعات مرتبط: ورزشی، آموزشی و ترفند، پزشکی وسلامت
:: برچسب‌ها: ورزش
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
فواید طناب زنی
| | ادامه مطلب...

در حال حاضر میلیونها نفر زن و مرد ، پیر و جوان در تمام دنیا به طناب زنی می پردازند  و از آن لذت می برند. طناب زنی فعالیتی است كه به شكل ساده اش برای سنین حد اقل 4-5 سال و بصورت پیشرفته اش برای قهرمانان ورزشی مناسب است. در سال 1980 میلادی سازمان بین المللی طناب زنی و انجمن طناب زنی كانادا تأسیس شد و در سال 1991 میلادی فدراسیون جهانی طناب زنی تشكیل گردید .

به طناب زنی می توان به دید یک ورزش مستقل وکامل نگاه کرد که به همه افراد این امکان را میدهد که بدون پرداخت هزینه های زیاد به فعالیت بدنی سالم بپردازند.

طناب زنی فشارهای عصبی ، دلواپسی و افسردگی را كم كرده و در نتیجه اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

  برو به ادامه مطلب :: موضوعات مرتبط: ورزشی، آموزشی و ترفند
:: برچسب‌ها: ورزش, جالب و خواندنی
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
داستان پوریای ولی
| | ادامه مطلب...

 
          
 
گر بر سر نفس خود امیری مردی          ور بر دگری خرده نگیری مردی
 
مردی  نبود  فتاده  را   پای   زدن          گر دست  فتاده ای بگیری مردی
 
(پوریای ولی)
                       


:: موضوعات مرتبط: ورزشی، تاریخی، کتاب وداستان و رمان و PDF، عارفانه
:: برچسب‌ها: ورزش, زندگینامه, پهلوانی
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
سخنان ارزشمند استاد سوسای اویاما
| | ادامه مطلب...

سخنان سوسای اویاما
استاد ایاما در هنگام جوانی ده شعار را برای برای راه وهدفی برگزیده بود انتخاب کرد.این شعایر،از دید اویاما به مثابه روح و جوهری بودو و مبانی طریقت هنرهای رزمی شمرده می شوند.این ها به نوعی بیانگر نوع نگرش استاد به هنر های رزمی و همچنین اصول شخصی وی و کاراته کیوکوشین هستند. در پس هر واژه ی این جملات دریایی از معانی نهافته است.بر هر پوینده ی راه کیوکوشین لازم است آنها را بخواند و پس از تفکر و تعمق پیرامون آنها،در رفتار و کردارش از آنها استفاده نماید.
(استاد اویاما استاد افسانه ای و بنیان گذار سبک کیوکوشین کاراته)


:: موضوعات مرتبط: ورزشی، تاریخی، آموزشی و ترفند
:: برچسب‌ها: کاراته, ورزش, جالب و خواندنی
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :
برخی از نظریه های بروس لی در مورد مبارزه
| | ادامه مطلب...

نکاتی در مورد مبارزه (که بروس لی بر آنها معتقد بود):

 

حمله شما:

حمله شما بايد ساده ومستقيم باشد، چون ممکن است کنترل آن دشوار باشد، اما در برابر مبارزي که با نقشه حرکت مي کند، بايد دست به يک حمله پيچيده ومرکب بزنيد .
زمان سنجي، کليد يک حمله پيچيده است، پس بايد آنقدر تمرين کنيد تا در آن کاملا ماهر شويد، حمله فريبنده شما بايد حواس حريف را منحرف کند تا راهي براي ضد حمله شما باز شود .

 :: موضوعات مرتبط: ورزشی، آموزشی و ترفند
:: برچسب‌ها: ورزش
نویسنده : علي گودرزي
تاریخ :
زمان :